Wywiad w polskiej stacji radiowej w Chicago na temat unikalnego preparatu Bertudca wspierającego zdrowie wątroby, wydzielanie żółci, metabolizm glukozy, zdrowie mitochondriów i wiele innych aspektów zdrowia:
Żółć niedźwiedzia himalajskiego jest od kilku tysięcy lat uznawana oficjalnie za lekarstwo w Chinach i jest jednym ze składników w 396-u formułach recepturowych Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jest ona stosowana w celu zmniejszenia gorączki, bólu, stanu zapalnego, obrzęku i jako środek detoksyfikacyjny. Szczególnie często była i jest używana w leczeniu takich chorób wątroby jak: zwłóknienie (marskość) na różnym tle, marskość żółciowa i nawet w leczeniu raka wątroby. Oprócz tradycyjnych zastosowań znanych od dawna, żółć niedźwiedzia używa się również obecnie w przypadku chorób oczu (siatkówki), kamieni żółciowych, zapalenia błony śluzowej żołądka z powodu refluksu żółci, w kamicy żółciowej, w zapaleniu trzustki z powodu kamieni żółciowych, w wirusowym zapaleniu wątroby, w stłuszczeniu wątroby, w chorobie alkoholowej wątroby, zapaleniu wątroby z powodu stosowania leków, chorobach wątroby z zastojem żółci, w leczeniu hemoroidów. W marcu 2020 roku medyczna egencja rządowa w Chinach zarekomendowała zastrzyki zawierające żółć niedźwiedzia do leczenia ciężkich i krytycznych przypadków COVID-19.
Szerokie zastosowanie żółci niedźwiedzia himalajskiego w medycynie chińskiej jest zagrożeniem dla tego gatunku, a także jest źródłem cierpienia tych zwierząt.
Kwas tauroursodeoksycholowy (TUDCA) jest kwasem żółciowym obecnym w bardzo małych ilościach u człowieka i występującym w dużych ilościach w żółci niedźwiedzia himalajskiego. Zarówno TUDCA, jak i inny kwas żółciowy niedźwiedzia - UDCA (lek zatwierdzony przez FDA do leczenia żółciowej marskości wątroby), zostały po raz pierwszy uzyskane syntetycznie w Japoni w 1954 roku.
Dotychczasowe badania naukowe i doświadczenie w stosowaniu preparatu TUDCA pokazują, że suplement ten może być stosowany w podobnych sytuacjach jak żółć niedźwiedzia i czasami wydaje się nawet działać bardziej skutecznie:
- poprawia funkcję wątroby (jako głównego organu odtruwającego nasz organizm),
- ma działanie żółciotwórcze zwiększając przepływ żółci nawet o 250% i poprawiając jej skład pod względem jakości istotnej dla trawienia,
- ma działanie hamujące żółciową marskość wątroby (podawana grupie osób z marskością wątroby i podwyższonymi enzymami wątrobowymi powodowała w 100 % przypadków korzystne obniżenie tych enzymów we krwi i nie zaobserwowano przy tym u nikogo niekorzystnych działań ubocznych),
- ma ochronny wpływ na śródbłonek naczyniowy, co może hamować rozwój miażdżycy,
- badania na zwierzętach pokazują, że TUDCA poprawia wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy, co może być korzystne w kontrolowaniu cukrzycy,
- ma działanie ochronne dla układu nerwowego (obserwowano cofanie się złogów zwyrodnieniowych w mózgu i hamowanie tworzenia się nowych), co może być pomocne w walce z chorobą Alzheimer’a i innymi chorobami powodującymi demencję, może poprawiać pamięć i zdolność uczenia się nowych rzeczy (zdolności kognitywne), może też być pomocne w hamowaniu innych chorób neurologicznych,
- ma działanie ochronne dla nerek broniąc komórki nerkowe przed stanem zapalnym wywołanym wysokim poziomem sodu oraz chroni zdrowe komórki nerek przed uszkodzeniem i śmiercią komórkową,
- zaobserwowano jej działanie przeciwwirusowe,
- ma działanie wspierające zdrowie oczu, na przykład hamuje rozwój retinopatii cukrzycowej.
Na poziomie komórkowym TUDCA działa ochronnie na siateczkę endoplasmatyczną, gdzie dochodzi do syntezy oraz fałdowania białek błonowych i wydzielniczych, które są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Badania naukowe pokazują również, że TUDCA chroni zdrowe komórki organizmu i hamuje ich obumieranie, korzystnie wpływa na funkcję apolipoproteiny E (metabolizm tłuszczu, choroby układu krążenia, choroby zwyrodnieniowe mózgu). Ma działanie ochronne na mitochondria poprawiając ich funkcjonowanie, produkcję energii komórkowej oraz pobudza komórki do produkcji nowych mitochondriów. TUDCA kontroluje prawidłową ekspresję genów, co jest bardzo istotne do hamowania genów kodujących nasze słabości. To właśnie ujawnianie się z wiekiem naszych defektów genetycznych jest przyczyną rozwoju przewlekłych chorób.
Stosowanie suplementów takich jak TUDCA może pomóc wielu ludziom i oprócz tego zaoszczędzić cierpienia niedźwiedziom zabijanym lub torturowanym w celu uzyskania ich żółci. O ile niedźwiedzie są już rzadko zabijane, to biednym zwierzętom zakładane są tak zwane przetoki, którymi ich żółć wypływa z woreczka żółciowego do zbiornika przymocowanego do tułowia. Niedźwiedzie trzymane są w tym celu w klatkach i traktowane jako producenci żółci. Jest to procedura bardzo bolesna zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie.
Naukowcy od lat szukają więc różnego typu substancji zastępujących żółć niedźwiedzia w leczeniu tych samych dolegliwośći, do leczenia których się tą żółć używa. TUDCA jest pod wieloma względami bardzo przydatna w tym celu. Inną substancją jest Berberyna, którą razem z TUDCĄ umieściliśmy w jednym suplemencie diety o nazwie BerTUDCA.
Berberyna pochodzi z rodzaju roślin o nazwie cynowód lub złotnica (Coptis) i jest uznawana za ich główny składnik aktywny biologicznie. Rośliny te występują w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej w tej samej kategorii co żółć niedźwiedzia. Jest to ”kategoria oczyszczającego ciepła i gorzkiego smaku”. Zgodnie z teoriami medycyny chińskiej, obydwa środki mogą odtruwać i oczyszczać wątrobę oraz poprawiać wzrok. Według naukowców ze szkoły medycyny chińskiej z Hong Kongu, skuteczność berberyny w leczeniu marskości wątroby może być większa niż podczas stosowania w tym celu żółci niedźwiedzia [1]. Berberyna jest używana od lat jako suplement diety uważany za pomocny w kontrolowaniu prawidłowego poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi i pomagający w utracie wagi ciała. Ma ona również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.
Zastosowanie dwóch składników (Berberyna i TUDCA) w jednym preparacie (BerTUDCA), których działanie jest bardzo podobne do działania żółci niedźwiedzia himalajskiego, pomaga osiągnąć najlepsze rezultaty i może zastąpić w działaniu ten tradycyjny środek uzyskiwany w nieetyczny sposób od torturowanych i zabijanych zwierząt.
Opracowane na podstawie:
[1] Substitutes for Bear Bile for the Treatment of Liver Diseases: Research Progress and Future Perspective
Sha Li, Hor Yue Tan, Ning Wang, Ming Hong, Lei Li, Fan Cheung and Yibin Feng
School of Chinese Medicine, Li Ka Shing Faculty of Medicine, The University of Hong Kong, Pokfulam, Hong Kong
Published 2016 Mar 21
EVIDENCE BASED COMPLEMENTARY ALTERNATIVE MEDICINE
School of Chinese Medicine, Li Ka Shing Faculty of Medicine, The University of Hong Kong, Pokfulam, Hong Kong