Opis ekstraktu z zielonej kawy umieściliśmy na naszym portalu z następujących przyczyn:
- z powodu dużej akcji promocyjnej są to w tej chwili jedne z najbardziej popularnych preparatów na odchudzanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce,
- informacje podawane w języku polskim na ich temat są często upiększone w celach handlowych i nie zawierają informacji medycznych, które powinna znać osoba stosująca ekstrakt z zielonej kawy,
- preparaty z zielonej kawy nie są w pełni bezpieczne (jakkolwiek należą niewątpliwie do najbezpieczniejszych środków na odchudzanie) i my zamieszczamy poniżej informacje dotyczące ich skutków ubocznych oraz tłumaczymy, które ekstrakty z zielonej kawy są najbardziej teoretycznie przewidywalne i bezpieczne w stosowaniu,
- proponowane przez nas preparaty są, z wymienionych powodów, najlepsze pod względem medycznym (co tłumaczymy poniżej) i jednocześnie dostępne w rozsądnej cenie (prosimy o porównanie naszej ceny opakowań zawierających 90 kapsułek do ceny opakowań zawierających 30 kapsułek oferowanych często na polskim rynku).

Zielona kawa



Ekstrakt z ziaren zielonej kawy (EZZK) ma działanie poprawiające metabolizm glukozy i tłuszczu w organiźmie i przez to ułatwiające utratę wagi ciała u osób z nadwagą, działa hipoglikemicznie i może obniżać ciśnienie tętnicze krwi (szczegółowy opis w dalszej części tekstu).
Zawiera bardzo liczne antyoksydanty i jest bogatym źródłem kwasów chlorogenowych, którym przypisuje się najważniejsze właściwości preparatów z ziaren zielonej (nieprażonej) kawy.
Kwasy chlorogenowe są zawarte w bardzo małej ilości w kawie, z którą zwykle mamy do czynienia, ponieważ przekształcane są one w inne związki chemiczne w trakcie procesu prażenia zielonych ziaren tej rośliny (7). Oprócz zdecydowanie większej zawartości kwasów chlorogenowych i polifenolowych antyoksydantów (w porównaniu z prażoną kawą), ekstrakty z ziaren zielonej kawy mają dużo mniej kofeiny (najlepsze z nich są prawie bezkofeinowe) i nie zawierają innych niekorzystnie wpływających na organizm substancji takich jak kahweol lub kafestol.
Właściwości kontrolujące prawidłową wagę ciała, które przypisuje się wyciągom z zielonych ziaren kawy, odnoszą się w największym stopniu do preparatu posługującego się znakiem handlowym Svetol®. Jest to ekstrakt uzyskany wystandaryzowaną, opatentowaną metodą, najdłużej znany (ponad 10 lat) i najbardziej przebadany klinicznie (16,17,19).
Z tego powodu uważany jest on za najbardziej przewidywalny i bezpieczny produkt tego typu.



Wpływ ekstraktu z ziaren zielonej kawy na organizm

Pierwsze badania ekstraktu z ziaren zielonej kawy (2002 rok, firma Naturex - producent Svetol®-u) były inspirowane ewentualnym jego zastosowaniem w zapobieganiu cukrzycy typu drugiego.
W trakcie badań zauważono, że oprócz pozytywnego wpływu na metabolizm glukozy, wyciąg z ziaren zielonej kawy powodował utratę wagi u uczestniczących w nich osób oraz powodował spadek procentowej zawartości tłuszczu w ich całkowitej masie ciała.

EZZK działa odchudzająco najprawdopodobniej w następujący sposób:
- zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach poprzez hamowanie rozpadu cukrów złożonych (13,17,19),
- hamuje glukozo-6-fosfatazę, co z kolei zmniejsza glukoneogenezę (zachodzący głównie w wątrobie proces powstawania glukozy z niecukrowych prekursorów) oraz glikogenolizę (rozpad glikogenu w wątrobie i mięśniach) i uwalnianie glukozy do krwi (13,15,16,17,19),
- wpływa na wydzielanie jelitowych hormonów inkretynowych (GIP i GLP-1) i w ten sposób pozytywnie reguluje produkcje insuliny w komórkach beta trzustki (19),
- zmniejsza poziom trójglicerydów we krwi i zwiększa ich utylizację w wątrobie w wyniku pobudzania wątrobowej palmitoilotransferazy karnitynowej (3).

Hipoglikemiczne (obniżające poziom glukozy we krwi) działanie ekstraktu z zielonej kawy powoduje uwalnianie tłuszczu z tkanki tłuszczowej (w większej niż zwykle ilości) i spalanie go (zamiast glukozy) jako żródło energii dla procesów życiowych organizmu.

Badania nad EZZK (i zawartymi w nim kwasami chlorogenowymi) sugerują także inne jego możliwe korzystne wpływy na organizm:
- działanie poprawiające reaktywność naczyń krwionośnych poprzez pozytywny wpływ na tlenek azotu pochodzący ze śródbłonka naczyniowego, co ma korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego (4),
- wynikający prawdopodobnie z powyższego działania efekt obniżający ciśnienie tętnicze w skali zależnej od dawki (6) u osób z samoistnym (pierwotnym) i łagodnie podwyższonym ciśnieniem tętniczym (2,5,6),
- działanie obniżające poziom homocysteiny we krwi, co może zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca i naczyń obwodowych oraz udaru mózgowego (4),
- kwasy chlorogenowe (zawarte w dużej ilości w dobrym ekstrakcie z zielonej kawy) okazały się w badaniach na zwierzętach zmniejszać reakcję zapalną i włóknienie wątroby w odpowiedzi na substancję hepatotoksyczną (9),
- również w badaniu na zwierzętach wykazano właściwości kwasu chlorogenowego obniżające cholesterol we krwi, co miało działanie przeciwdziałające rozwojowi miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i opóźniało rozwój stłuszczenia wątroby (10),
- ustalono, że kwasy chlorogenowe mają właściwości przeciwnowotworowe poprzez wywoływanie apoptozy (11) oraz działanie cytotoksyczne (12) w stosunku do komórek rakowych wielu nowotworów złośliwych,
- bezkofeinowy ekstrakt z zielonej kawy może korzystnie wpływać na metabolizm oraz wykorzystanie energii przez komórki mózgowe i w ten sposób zmniejszać ryzyko rozwoju demencji (w tym choroby Alzheimera)(14).



Bezpieczeństwo w stosowaniu EZZK

Różne preparaty na odchudzanie są prawdopodobnie najczęstszą przyczyną zainteresowania ziołami i suplementami diety.
Nadwaga i otyłość są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Jeszcze bardziej niż to, że zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę, zainteresowanie środkami na odchudzanie jest inspirowane faktem, że ludzie szczupli są odbierani przez innych lepiej.
Chcemy wyglądać dobrze, więc interesujemy się środkami, które mogą nam w tym pomóc. Niestety często zwraca się małą uwagę na to, czy są to substancje bezpieczne.
Bardzo dużo preparatów na odchudzanie wcześniej lub później okazuje się mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka (22,23,24,25,31), co jeszcze bardziej utwierdza w słusznym przekonaniu, że przede wszystkim zdrowy tryb życia, dieta i aktywność fizyczna są najważniejsze dla utrzymania prawidłowej wagi ciała.
Preparaty na odchudzanie potwierdzają teorię, że zioła i suplementy mogą czasami być szkodliwe dla zdrowia. Należy tu podkreślić: jest tak jednak dużo rzadziej (przy prawidłowym stosowaniu) niż w przypadku syntetycznych farmaceutyków.

Nasza strona opisuje w dość nietypowy sposób produkt przeznaczony do kontroli prawidłowej wagi ciała, jakim jest ekstrakt z ziaren zielonej kawy.
Nie zamieszczamy zdjęć osób przed i po zastosowaniu tych preparatów. Nie analizujemy tutaj szczegółowo badań klinicznych pokazujących, jak dużo można stracić na wadze, ponieważ są one przeprowadzane przez producentów i sprzedawców tych środków. Przykładem jest badanie przeprowadzone na tylko 16 osobach z nadwagą w Indiach z niedawno wprowadzonym na rynek amerykański preparatem o handlowej nazwie GCA® (1).
Na tym jednym badaniu firmowanym przez wydział chemiczny uniwersytetu w Scranton w Pensylwanii opiera się obecna agresywna reklama i promocja tego jednego wyżej wymienionego preparatu zawierającego ekstrakt z ziaren zielonej kawy (GCA®).
Rezultaty takich badań oraz rzeczywiste wyniki osób, które zdecydują się kupić taki produkt, uzależnione są bardzo od aktywności fizycznej i reżimu dietetycznego w trakcie jego przyjmowania.
Ekstrakt z zielonej kawy został "niefortunnie" zaprezentowany w telewizji amerykańskiej w jednym z szanowanych i popularnych programów na temat zdrowia (The Dr. Oz Show) jako środek pozwalający stracić 17 funtów (1 funt = 0.45359237 kilograma) wagi ciała (w tym sporą ilość tłuszczu) w ciągu 22 tygodni bez żadnych zmian w diecie i zachowaniu (32).
Niewątpliwie poważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność ekstraktu z ziaren zielonej kawy jest pochodzenie danego preparatu.
Svetol® gwarantuje najwyższą jakość produktu. Niestety preparaty zawierające tylko i wyłącznie Svetol® są najdroższe i w dużej mniejszości w stosunku do innych wyciągów z ziaren zielonej kawy.
Jest on często mieszany z innymi (generycznymi/niewystandaryzowanymi) ekstraktami w tym celu, żeby można było umieścić na opakowaniu etykietę, że preparat zawiera Svetol®. Często taki produkt zawiera 1/4 Svetol®-u i 3/4 ekstraktu generycznego.
Co jest jednak gorsze, to istnieje możliwość kupna produktów, które zawierają domieszki zupełnie innych substancji odchudzających.
Do takich kombinacji nie stosują się warunki bezpieczeństwa w stosowaniu dotyczące produktu o nazwie Svetol®.
Można spotkać ekstrakty z zielonej kawy (czasami jest to nawet Svetol® i prawie nigdy nie jest podane, ile jego jest w danym preparacie) zmieszane na przykład z hydroxycut [ziołowy środek na odchudzanie znany z działania uszkadzającego wątrobę (22,23,24,31)], z ekstraktem z zielonej herbaty zawierającym EGCG [również może być hepatotoksyczny (22,23)] lub z Yerba mate (ostrokrzew paragwajski) o znanym działaniu rakotwórczym (25).

Nasz opis ekstraktu z ziaren zielonej kawy koncentruje się na analizie bezpieczeństwa jego stosowania w celu kontroli prawidłowej wagi ciała i w największym stopniu odnosi się do produktów zawierających tylko i wyłącznie Svetol®.

W czasie naszych wieloletnich obserwacji różnych czynników wpływających na fizjologię i biochemię organizmu ludzkiego (tryb życia i czynniki środowiskowe) zauważyliśmy, że teorie opierające się na zaburzeniach właściwego metabolizmu glukozy najlepiej tłumaczą przyczynę nadwagi i otyłości.
Większość substancji i zachowań, które właściwie regulują ten metabolizm, mają w mniejszym lub większym stopniu działanie odchudzające.
Najlepszym przykładem jest obserwacja chorych na cukrzycę typu drugiego, gdzie mamy do czynienia z błędnym kołem chorobowym, w którym biorą udział: nadwaga i nieprawidłowy metabolizm glukozy.
Cukrzyca typu drugiego (insulinoniezależna) - zgodnie z opinią wielu trendów medycyny alternatywnej - jest zjawiskiem chorobowym całkowicie uleczalnym (26). Polega ona na względnym niedoborze insuliny w organiźmie wynikającym ze zjawiska insulinooporności. W przeciwieństwie do cukrzycy typu pierwszego, gdzie występuje bezwzględny niedobór insuliny w organiźmie spowodowany zniszczeniem wysepek trzustkowych Langerhansa (komórek beta).
Stosowanie ekstraktu z ziaren zielonej kawy może korzystnie wpływać na metabolizm glukozy w organiźmie w opisany wcześniej sposób i w ten sposób pomagać bezpiecznie kontrolować prawidłową masę ciała.

Zielona kawa (ekstrakt z ziaren zielonej kawy): interakcje, działania uboczne, przeciwwskazania


Svetol® jako najlepszy ekstrakt z ziaren zielonej kawy

Preparat pochodzący z tak dobrze znanej rośliny jak kawa, który zawierałby w dużych ilościach tylko związki korzystnie działające na organizm i nie zawierał albo zawierał bardzo mało substancji potencjalnie szkodliwych, wydaje się idealnym produktem pochodzenia roślinnego, którego stosowanie może być obarczone bardzo małym ryzykiem.
Z tego powodu na rynku suplementów diety pojawiły się różne ekstrakty z ziaren zielonej kawy, z których najlepszą opinię ma wymieniany wcześniej Svetol® - produkt firmy Naturex będący bezpiecznym dla zdrowia (przy prawidłowym stosowaniu) preparatem odchudzającym.
Svetol® jest znany już od 2002 roku jako naturalny wyciąg pochodzący w całości z zielonych ziaren pewnego (znanego tylko firmie Naturex) rodzaju kawy z gatunku Coffea canephora robusta Pierre. Gatunek ten charakteryzuje się wyjątkowo dużą zawartością kwasów chlorogenowych, naturalnie niską zawartością kafestolu i w ogóle nie zawiera kahweolu. W przeciwieństwie do gatunków kawy (głównie Coffea arabica) używanych przez inne firmy do produkcji ich ekstraktów z ziaren zielonej kawy.
Svetol® zawiera bardzo mało szkodliwej dla układu krążenia kofeiny (poniżej 2%).
Dla porównania GCA® zawiera do 3% kofeiny, natomiast ekstrakty z ziaren zielonej kawy innego typu mają jej do 8% (w zależności od producenta).
Skład Svetol®-u jest wystandaryzowany pod względem antyoksydacyjnych związków polifenolowych (50%), czego nie można powiedzieć o GCA® i innych ekstraktach.
Bardzo ważne kwasy chlorogenowe stanowią 45-50% Svetol®-u i GCA®. Uważa się, że w innych ekstraktach jest ich 5-50%.
Najbardziej istotny kwas chlorogenowy - kwas 5-O-kawoilochinowy - jest obecny w wystandaryzowanej ilości (10%) w Svetol®-u. Nie wiadomo, ile tego związku zawiera GCA® i inne produkty z ziaren zielonej kawy.
Za Svetol®-em stoją liczne i szerokie badania kliniczne (do tej pory jest ich co najmniej 8)(16,17,19), które oczywiście są inspirowane przez jego producenta (firma Naturex). Jest tylko jedno do tej pory podobne badanie (przeprowadzone na 16 osobach w Indiach) dotyczące GCA® (1). Nie ma obecnie żadnych badań klinicznych dotyczących innych podobnych produktów.
Proponujemy sprawdzić ekstrakty z zielonej kawy przy pomocy wyszukiwarek internetowych. Znany od 2002 roku Svetol® nie da żadnych rezultatów podważających bezpieczeństwo jego stosowania.
Można napotkać narzekania różnych osób, które korzystając z tego produktu nie straciły na wadze lub nawet zyskały parę kilogramów. Dlatego podchodzić należy krytycznie do wypowiedzi, że ekstrakt z zielonej kawy (czy też jakikolwiek inny preparat na odchudzanie) pomoże stracić na wadze bez robienia czegokolwiek innego niż połykanie kapsułek (32). Rezultaty zawsze będą zależeć również od jakości odżywiania, aktywności fizycznej, sposobu w jaki się wypoczywa i radzi ze stresem.
Ze wszystkich ekstraktów z zielonej kawy tylko Svetol® (w preparacie firmy Nutrigold) i GCA® (w preparacie firmy Life Extension) wyprodukowane są zgodnie z zasadami cGMP (current Good Manufacturing Practice), które są zatwierdzone przez FDA (Food and Drugs Administration).
cGMP określa ścisłe normy dotyczące żródła materiałowego i sposobu produkcji danego preparatu w USA. Gwarantuje czystość produktu pod względem ewentualnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych lub chemicznych, jak również zapewnia zawartość substancji czynnych (33).

Wpływ picia kawy (prażonej) na zdrowie

Kawa jest najbardziej popularnym napojem na świecie. Jest też prawdopodobnie najlepiej zbadanym artykułem spożywczym pod względem korzyści dla zdrowia lub ewentualnych problemów, które mogą wynikać z jej krótkotrwałego lub długotrwałego picia.
Zainteresowanie ziarnami kawy jako potencjalnym źródłem substancji mogących działać odchudzająco wynika z obserwacji, że spożycie kawy w większych ilościach związane jest ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu drugiego (18).
W analizie dużej grupy kobiet i mężczyzn (ponad 193 000 osób) wykazano, że ryzyko rozwoju cukrzycy było mniejsze o 35% w przypadku picia 6 lub więcej kubków kawy na dzień. Natomiast w przypadku spożycia 4-6 kubków ryzyko zachorowania spadało o 28% w porównaniu do grupy ludzi pijących mniej niż 2 kubki kawy dziennie (30).
W innych badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i również obejmujących dziesiątki tysięcy ludzi ustalono, że mężczyźni pijący co najmniej 6 kubków kawy dziennie chorowali na cukrzycę 54% rzadziej od mężczyzn nie pijących kawę. W przypadku kobiet pijących tak dużą ilość kawy zachorowalność była o 29% mniejsza w porównaniu do kobiet nie pijących (18).
We wszystkich badaniach większa konsumpcja kofeiny wydawała się być związana z mniejszą zachorowalnością na cukrzycę. Kawa bezkofeinowa miała również pewne (niewielkie) działanie zmniejszające ryzyko rozwoju tej choroby, a w przypadku kiedy badano grupę kobiet po menopauzie, był to jedyny rodzaj kawy zmniejszający istotnie ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego w tej grupie badanych (18).
Kofeina podawana osobno (nie z kawą) działa w odwrotny sposób: zaburza tolerancję glukozy i zmniejsza wrażliwość na insulinę (czyli działa procukrzycowo).
Powyższe fakty sugerują, że mechanizm przeciwcukrzycowego działania kawy jest skomplikowany i w tej chwili niejasny. Nie sugeruje się obecnie picia kawy jako profilaktykę cukrzycy typu drugiego.
Wiele dotychczas uzyskanych danych wskazuje, że zawartość kwasów chlorogenowych jest najbardziej istotna dla wpływu na metabolizm glukozy zarówno kawy jak i uzyskanych z nieprażonych ziaren zielonej kawy wyciągów (ekstraktów).
Również przede wszystkim kwasom chlorogenowym przypisuje się pozytywny wpływ picia kawy na obniżenie ryzyka rozwoju marskości wątroby (głównie kiedy jest to marskość wywołana piciem alkoholu) (9,18,20) oraz związanego z przewlekłym stanem zapalnym i włóknieniem tego narządu raka wątrobowokomórkowego (Hepatocellular carcinoma)(18).
W wyniku wieloletniej obserwacji dziesiątek tysięcy kobiet i mężczyzn zaobserwowano, że picie nawet tylko 1-2 kubków kawy dziennie miało korzystny wpływ hamujący rozwój choroby Parkinsona u wszystkich mężczyzn i u kobiet, które po menopauzie nie stosowały estrogenów (18).
Natomiast w grupie kobiet, które stosowały estrogeny albo nie obserwowano wpływu picia kawy na rozwój tej choroby zwyrodnieniowej mózgu (przy piciu małych ilości), albo zanotowano wzrost zachorowań w przypadku picia 6 lub więcej kubków kawy dziennie.
Wydaje się, że to kofeina jest najważniejszym składnikiem kawy odpowiedzialnym za takie jej działanie poprzez ochronne działanie na neurony dopaminergiczne w mózgu (18).
Regularne i długoterminowe spożywanie kawy kojarzy się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Uważa się, że bardziej istotne jest tutaj działanie kwasów chlorogenowych regulujące metabolizm i wykorzystanie energii przez komórki mózgowe niż zawartość w kawie kofeiny (14).
Z wielu analiz wpływu picia kawy na nastrój wynika, że napój ten ma działanie przeciwdepresyjne i zmniejszające ilość samobójstw w danej populacji, pomimo działania prolękowego i mogącego powodować bezsenność (20,36,37).
Za najważniejszy składnik kawy mogący powodować takie działanie uważa się kofeinę (37).
Dotychczas potwierdzono przeciwnowotworowe działanie picia kawy w stosunku do raka wątrobowokomórkowego (hepatocellular carcinoma).
Na podstawie wyników badań epidemiologicznych typu case control (gdzie analizuje się pewną grupę osób chorujących na daną chorobę i porównuje do innej niechorującej grupy) ustalono, że picie kawy może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (18).
Nie potwierdzono jednak tego przy pomocy badań typu cohort (gdzie analizuje się daną dużą grupę osób wybraną na innych zasadach, niż pod kątem badanej choroby), które characteryzują się mniejszą ewentualną stronniczością (bias) niż badania case control.
Co jest jednak ciekawe, z jednej z analiz epidemiologicznych typu cohort wynika, że regularne picie kawy bezkofeinowej było związane z mniejszą zachorowalnością na raka odbytu. Podczas gdy spożycie kawy z kofeiną nie miało takiego wpływu (34) i nie było związane z rozwojem raka jelita grubego i odbytu.
W przypadku innych nowotworów, niż wymienione, nie ustalono dotychczas ewidentnego związku z ich rozwojem i regularnym piciem kawy przez dłuższy okres czasu.
We wszystkich analizach w przyszłości istotne powinno być wzięcie pod uwagę tego, czy kawa jest z kofeiną czy też bezkofeinowa.
Ważna jest też metoda jej parzenia.
W jednym z epidemiologicznych badań skandynawskich typu cohort ustalono, że gotowana kawa (podobna do kawy zalewanej) ma bardziej niekorzystny ewentualny wpływ na organizm w porównaniu z kawą filtrowaną w aspekcie wpływu picia kawy na zachorowalność na nowotwory złośliwe (35).

Niefiltrowana kawa jest źródłem specyficznych dla niej związków diterpenowych (kahweol i kafestol) i 5-hydroksytryptamidów (kwasy stearynowe) wchodzących w skład wosków znajdujących się na powierzchni ziarna kawowego (18,27). Mają one działanie podwyższające poziom całkowitego oraz "złego" cholesterolu LDL we krwi.
Związane jest to z niekorzystnym wpływem na układ krążenia kawy zalewanej, gotowanej oraz czasami kawy uzyskanej metodą espresso (jeśli jest pita w dużych ilościach).
Kawa filtrowana jest pod tym względem zdrowsza, ponieważ nie zawiera znaczących ilości wymienionych powyżej szkodliwych substancji. Podobnie jest z kawą rozpuszczalną (18,21,27).
Ponieważ kawa typu espresso pita jest w dużo mniejszych objętościowo ilościach (często jest mieszana z mlekiem), zawiera też dużo mniej kahweolu i kafestolu w danej porcji. Porównywalna jest do kawy filtrowanej i rozpuszczalnej w odniesieniu do spożycia tych szkodliwych dla układu krążenia związków.
Spożycie kawy w dużych ilościach (4 kubki na dzień lub więcej) powoduje podwyższenie poziomu homocysteiny we krwi. To z kolei wiąże się z większym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca oraz naczyń obwodowych. Zwiększa też ryzyko udaru mózgowego (18).
Innym składnikiem kawy, który może mieć zły wpływ na układ krążenia jest kofeina.
Przyjmuje się, że kubek kawy zawiera jej przeciętnie 100 mg, natomiast pojedyncza dawka (ang. shot) espresso ma 58-76 mg.
Może ona mieć efekt chwilowo podnoszący ciśnienie (głównie u osób z granicznym lub z już podwyższonym ciśnieniem tętniczym). Prowadzi też często do utrzymującego się w czasie (w przypadku stałego, nawykowego picia kawy w większych ilościach) niewielkiego podwyższenia skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego. To natomiast jest przyczyną zwiększonego ryzyka śmierci z powodu udaru mózgowego i choroby niedokrwiennej serca (18).
Istnieją dowody na to, że czysta kofeina przyjmowana w formie pigułki lub napoju orzeźwiającego typu cola mają dużo większy wpływ podwyższający ciśnienie niż ta sama ilość kofeiny przyjęta w czasie picia kawy (18,28).
Sugeruje to, że kawa zawiera inne substancje, które łagodzą szkodliwy wpływ kofeiny na organizm.
Wbrew przekonaniu wielu osób spożycie kawy w rozsądnych ilościach (poniżej 5-6 kubków na dzień czyli do 500-600 mg kofeiny na dzień) nie prowadzi do większej częstotliwości i nasilenia zaburzeń rytmu serca u osób zdrowych oraz u chorych na chorobę niedokrwienną serca (18).
Duże badanie w Skandynawii polegające na obserwacji 128 000 osób przez siedem lat nie znalazło żadnego związku między piciem kawy i nagłą śmiercią sercową (18).
Mimo ewidentnie szkodliwego działania na układ krążenia pewnych substancji zawartych w kawie, badania polegające na obserwacji dużej ilości osób pijących ten popularny napój (dziesiątki a nawet setki tysięcy ludzi) przez długi okres czasu (w ciągu wielu lat) wykazały, że regularne picie kawy nie wpływa na długość życia. Jest tak w przypadku zarówno kobiet jak i mężczyzn. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że długotrwała wieloletnia konsumpcja tego napoju może przedłużać życie (w odniesieniu do śmierci ze wszystkich możliwych powodów oraz w przypadku śmierci z powodu chorób układu krążenia). Nie wydaje się natomiast wpływać na długość życia w przypadku, kiedy przyczyną śmierci jest nowotwór (18,29).
W jednej z analiz epidemiologicznych typu cohort ustalono, że picie kawy wpływa na obniżenie ilości zgonów z powodu marskości wątroby i samobójstw (z powodu działania przeciwdepresyjnego/poprawiającego nastrój). Nie wpływa jednak na całkowity spadek śmiertelności (ze wszystkich przyczyn), ponieważ zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, jako prawdopodobnie głównej przyczyny większej śmiertelności wśród osób pijących kawę (20).
Wynika z tego, że w danej populacji jest grupa ludzi, którym z powodu trybu życia i ich materiału genetycznego, kawa może szkodzić. Istnieje jednak również bardzo dużo osób, u których picie kawy korzystnie wpływa na zdrowie. Jest tak dlatego, że w składzie kawy są związki chemiczne, które mogą być szkodliwe (kahweol, kafestol, kofeina) i są także substancje wpływające bardzo korzystnie na zdrowie (kwasy chlorogenowe, liczne związki polifenolowe o silnym działaniu antyoksydacyjnym).




(1) Diabetes Metab Syndr Obes. 2012;5:21-7. Epub 2012 Jan 18.
Randomized, double-blind, placebo-controlled, linear dose, crossover study to evaluate the efficacy and safety of a green coffee bean extract in overweight subjects.
Vinson JA, Burnham BR, Nagendran MV.
Chemistry Department, University of Scranton, Scranton, PA, USA.

(2) Annu Rev Nutr. 2010 Aug 21;30:365-401.
The effect of nutrition on blood pressure.
Savica V, Bellinghieri G, Kopple JD.
Units of Nephrology and Dialysis, Papardo Hospital, University of Messina, 98168 Messina, Italy.

(3) BMC Complement Altern Med. 2006 Mar 17;6:9.
Inhibitory effect of green coffee bean extract on fat accumulation and body weight gain in mice.
Shimoda H, Seki E, Aitani M.
Oryza Oil & Fat Chemical Co,, Ltd,, Research & Development Division, 1 Numata Kitagata-cho, Ichinomiya, Aichi 493-8001, Japan.

(4) Hypertens Res. 2004 Oct;27(10):731-7.
Green coffee bean extract improves human vasoreactivity.
Ochiai R, Jokura H, Suzuki A, Tokimitsu I, Ohishi M, Komai N, Rakugi H, Ogihara T.
Biological Science Laboratories, Kao Corp, Tochigi, Japan.

(5) Clin Exp Hypertens. 2006 Jul;28(5):439-49.
The blood pressure-lowering effect and safety of chlorogenic acid from green coffee bean extract in essential hypertension.
Watanabe T, Arai Y, Mitsui Y, Kusaura T, Okawa W, Kajihara Y, Saito I.
Health Care Products Laboratories, Kao Corporation, Tokyo, Japan.

(6) Hypertens Res. 2005 Sep;28(9):711-8.
Antihypertensive effect of green coffee bean extract on mildly hypertensive subjects.
Kozuma K, Tsuchiya S, Kohori J, Hase T, Tokimitsu I.
Health Care Research Laboratories, Kao Corporation, Tokyo, Japan.

(7) Food Funct. 2012 Sep;3(9):976-84.
Understanding the fate of chlorogenic acids in coffee roasting using mass spectrometry based targeted and non-targeted analytical strategies.
Jaiswal R, Matei MF, Golon A, Witt M, Kuhnert N.
School of Engineering and Science, Centre for Molecular Life Sciences, Jacobs University Bremen, Bremen, Germany.

(8) Mol Nutr Food Res. 2011 May;55(5):793-7.
Antioxidant-rich coffee reduces DNA damage, elevates glutathione status and contributes to weight control: results from an intervention study.
Bakuradze T, Boehm N, Janzowski C, Lang R, Hofmann T, Stockis JP, Albert FW, Stiebitz H, Bytof G, Lantz I, Baum M, Eisenbrand G.
Department of Chemistry, Division of Food Chemistry and Toxicology, University of Kaiserslautern, Kaiserslautern, Germany.

(9) Toxicology. 2012 Nov 9.
Chlorogenic acid reduces liver inflammation and fibrosis through inhibition of toll-like receptor 4 signaling pathway.
Shi H, Dong L, Jiang J, Zhao J, Zhao G, Dang X, Lu X, Jia M.
Department of Gastroenterology, Second Affiliated Hospital of Xi'an Jiaotong University, No. 157 Xiwu Road, Xi'an, Shaanxi 710004, China.

(10) Phytother Res. 2012 Jun 6.
Chlorogenic Acid Exhibits Cholesterol Lowering and Fatty Liver Attenuating Properties by Up-regulating the Gene Expression of PPAR-α in Hypercholesterolemic Rats Induced with a High-Cholesterol Diet.
Wan CW, Wong CN, Pin WK, Wong MH, Kwok CY, Chan RY, Yu PH, Chan SW.
Food Safety and Technology Research Centre, Department of Applied Biology and Chemical Technology, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong, SAR, China.

(11) In Vivo. 2012 Nov;26(6):971-8.
Chlorogenic Acid Induces Apoptotic Cell Death in U937 Leukemia Cells through Caspase- and Mitochondria-dependent Pathways.
Yang JS, Liu CW, Ma YS, Weng SW, Tang NY, Wu SH, Ji BC, Ma CY, Ko YC, Funayama S, Kuo CL.
School of Chinese Pharmaceutical Sciences and Chinese Medicine Resources, China Medical University, No. 91 Hsueh-Shih Road, Taichung 40402, Taiwan, R.O.C.

(12) J Agric Food Chem. 2012 Jul 24. [Epub ahead of print]
The Coffee Constituent Chlorogenic Acid Induces Cellular DNA Damage and Formation of Topoisomerase I- and II-DNA Complexes in Cells.
Burgos-Morón E, Calderón-Montaño JM, Orta ML, Pastor N, Pérez-Guerrero C, Austin C, Mateos S, López-Lázaro M.
Department of Pharmacology, Faculty of Pharmacy, University of Seville , Seville, Spain.

(13) PLoS One. 2012;7(3):e32718. Epub 2012 Mar 7.
Chlorogenic acid stimulates glucose transport in skeletal muscle via AMPK activation: a contributor to the beneficial effects of coffee on diabetes.
Ong KW, Hsu A, Tan BK.
Department of Pharmacology, Yong Loo Lin School of Medicine, National University of Singapore, Singapore, Singapore.

(14) Nutr Neurosci. 2012 Jan;15(1):37-45.
Dietary supplementation with decaffeinated green coffee improves diet-induced insulin resistance and brain energy metabolism in mice.
Ho L, Varghese M, Wang J, Zhao W, Chen F, Knable LA, Ferruzzi M, Pasinetti GM.
Department of Neurology, Mount Sinai School of Medicine, New York, NY 10029, USA.

(15) Zhongguo Yi Xue Ke Xue Yuan Xue Bao. 2011 Jun;33(3):281-6.
Effect of chlorogenic acid on disordered glucose and lipid metabolism in db/db mice and its mechanism.
Zhang LT, Chang CQ, Liu Y, Chen ZM.
Institute of Sports Medicine, the Third Hospital, Peking University, Beijing 100191,China.

(16) J Agric Food Chem. 2010 Apr 14;58(7):4141-4.
Contribution of chlorogenic acids to the inhibition of human hepatic glucose-6-phosphatase activity in vitro by Svetol, a standardized decaffeinated green coffee extract.
Henry-Vitrac C, Ibarra A, Roller M, Mérillon JM, Vitrac X.
Polyphenols Biotech EA, Universite Victor Segalen Bordeaux, Institut des Sciences de la Vigne et du Vin, Villenave d'Ornon, France.

(17) www.svetol.com

(18) http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/foods/coffee/

(19) http://www.nutrigold.com/green-coffee-bean-extract

(20) Ann Epidemiol. 1993 Jul;3(4):375-81.
Coffee, tea, and mortality.
Klatsky AL, Armstrong MA, Friedman GD.
Department of Medicine, Kaiser Permanente Medical Care Program, Oakland, CA

(21) BMJ. 1990 Mar 3;300(6724):566-9.
Coffee consumption and death from coronary heart disease in middle aged Norwegian men and women.
Tverdal A, Stensvold I, Solvoll K, Foss OP, Lund-Larsen P, Bjartveit K.
National Health Screening Service, Oslo, Norway.

(22) Liver Int. 2011 May;31(5):595-605. doi: 10.1111/j.1478-3231.2010.02439.x. Epub 2011 Jan 11.
Review of liver injury associated with dietary supplements.
Stickel F, Kessebohm K, Weimann R, Seitz HK.
Department of Visceral Surgery and Medicine, Institute of Clinical Pharmacology and Visceral Research, Inselspital, University of Berne, Berne, Switzerland.

(23) Alimentary Pharmacology and Therapeutics. 2013 Jan;37(1):3-17. doi: 10.1111/apt.12109. Epub 2012 Nov 5.
Review article: herbal and dietary supplement hepatotoxicity.
Bunchorntavakul C, Reddy KR.
Division of Gastroenterology and Hepatology, Department of Medicine, Rajavithi Hospital, College of Medicine, Rangsit University, Bangkok, Thailand; Division of Gastroenterology and Hepatology, Department of Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA, USA.

(24) Am J Gastroenterol. 2010 Jul;105(7):1561-6. doi: 10.1038/ajg.2010.5. Epub 2010 Jan 26.
Hepatotoxicity due to hydroxycut: a case series.
Fong TL, Klontz KC, Canas-Coto A, Casper SJ, Durazo FA, Davern TJ 2nd, Hayashi P, Lee WM, Seeff LB.
Division of Gastrointestinal and Liver Diseases, University of Southern California, Keck School of Medicine, 1510 San Pablo Street, 2/F, Los Angeles, CA 90033, USA.

(25) Cancer Causes Control. 2010 Nov;21(11):1799-806. doi: 10.1007/s10552-010-9606-6. Epub 2010 Jul 10.
Drinking of maté and the risk of cancers of the upper aerodigestive tract in Latin America: a case-control study.
Szymańska K, Matos E, Hung RJ, Wünsch-Filho V, Eluf-Neto J, Menezes A, Daudt AW, Brennan P, Boffetta P.
International Agency for Research on Cancer, Lyon, France

(26) http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/12/20/dpp4-inhibitors.aspx?e_cid=20121220_DNL_art_1

(27) Gastroenterologia Polska 1998, 5, 4: 377-381
ISSN 1232-9886
Właśœciwośœci kawy i jej wpływ na ustrój człowieka.
Properties of coffee and its effect on human organism
.
Lech Hryniewiecki
Klinika Gastroenterologii i Żywienia Człowieka AM w Poznaniu

(28) JAMA. 2005 Nov 9;294(18):2330-5.
Habitual caffeine intake and the risk of hypertension in women.
Winkelmayer WC, Stampfer MJ, Willett WC, Curhan GC.
Division of Pharmacoepidemiology and Pharmacoeconomics, Brigham and Women's Hospital, Harvard Medical School, Boston, MA 02120, USA.

(29) Ann Intern Med. 2008 Jun 17;148(12):904-14.
The relationship of coffee consumption with mortality.
Lopez-Garcia E, van Dam RM, Li TY, Rodriguez-Artalejo F, Hu FB.
Harvard School of Public Health, Brigham and Women's Hospital, Boston, Massachussetts, USA.

(30) JAMA. 2005 Jul 6;294(1):97-104.
Coffee consumption and risk of type 2 diabetes: a systematic review.
van Dam RM, Hu FB.
Department of Nutrition and Health, Faculty of Earth and Life Sciences, Vrije Universiteit Amsterdam, the Netherlands.

(31) http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm152152.htm

(32) https://www.youtube.com/watch?v=OTUus5G8Na0

(33) http://www.fda.gov/Food/GuidanceComplianceRegulatoryInformation/ GuidanceDocuments/SmallBusinessesSmallEntityComplianceGuides/ucm238182.htm

(34) J Natl Cancer Inst. 2005 Feb 16;97(4):282-92.
Coffee, tea, and caffeine consumption and incidence of colon and rectal cancer.
Michels KB, Willett WC, Fuchs CS, Giovannucci E.
Obstetrics and Gynecology Epidemiology Center, Brigham and Women's Hospital, and Harvard Medical School, 221 Longwood Ave., Boston, MA 02115, USA.

(35) Cancer Causes Control. 2010 Oct;21(10):1533-44. doi: 10.1007/s10552-010-9582-x. Epub 2010 May 30.
Consumption of filtered and boiled coffee and the risk of incident cancer: a prospective cohort study.
Nilsson LM, Johansson I, Lenner P, Lindahl B, Van Guelpen B.
Department of Public Health and Clinical Medicine, Nutritional Research, Umeå University, Umeå, Sweden.

(36) Ugeskr Laeger. 2012 Sep 24;174(39):2293-7.
[Coffee can protect against disease].
[Article in Danish]
Hermansen K, Krogholm KS, Bech BH, Dragsted LO, Hyldstrup L, Jørgensen K, Larsen ML, Tjønneland AM.
Medicinsk Endokrinologisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital, Aarhus C. kjeld.hermansen@ki.au.dk

(37) Arch Intern Med. 2011 Sep 26;171(17):1571-8. doi: 10.1001/archinternmed.2011.393.
Coffee, caffeine, and risk of depression among women.
Lucas M, Mirzaei F, Pan A, Okereke OI, Willett WC, O'Reilly ÉJ, Koenen K, Ascherio A.
Department of Nutrition, Harvard School of Public Health, and Department of Medicine, Brigham and Women's Hospital, 655 Huntington Ave, Boston, MA 02115, USA.


Opracowane przez dietmoderators.com na podstawie własnych doświadczeń oraz wymienionej powyżej literatury medycznej i źródeł w języku polskim i angielskim.

























W skrócie:

Preparaty zawierające ekstrakt z ziaren zielonej kawy są w tej chwili jednymi z najpopularniejszych suplementów diety mających działanie odchudzające. W głównym tekście staramy się udowodnić, że najlepszym (naszym zdaniem) produktem tego typu jest taki, który zawiera wyłącznie Svetol®.

Svetol® jest wystandaryzowanym produktem, z którego udziałem przeprowadzono najwięcej badań naukowych świadczących o jego skuteczności  oraz bezpieczeństwie w stosowaniu. 

kliknij w celu kupna

Odchudzające działanie ekstraktów z ziaren zielonej kawy polega na ich wpływie hipoglikemicznym (obniżającym poziom glukozy we krwi), uwalnianiu tłuszczu z tkanki tłuszczowej i spalaniu go jako źródła energii dla organizmu.

Najbardziej istotne dla takiego działania są obecne w  ekstraktach z ziaren zielonej kawy (EZZK) kwasy chlorogenowe, które w większości są niszczone w procesie prażenia kawy.  Najbardziej niezawodne pod względem zawartości kluczowych składników są naszym zdaniem produkty zawierające tylko Svetol®.

Są duże różnice w składzie zielonej kawy i prażonej kawy, co tłumaczymy szczegółowo w głównym tekście. Mimo tego prażona kawa może też mieć wiele walorów zdrowotnych.

Szeroki opis  dotyczący wpływu na zdrowie  najpopularniejszego napoju na świecie - kawy prażonej - umieściliśmy na samym końcu głównego tekstu.


kliknij w celu kupna