Zyflamend Nighttime

Prawidłowy sen jest problemem bardzo złożonym.
Zyflamend Nighttime jest suplementem diety, który zawiera składniki mogące wspólnie (w tym zestawieniu) pomóc w zaśnięciu oraz uzyskaniu dobrej jakości i długości snu.
Sen taki jest potrzebny do właściwego, wydajnego funkcjonowania w ciągu dnia i do utrzymania zdrowia fizycznego oraz psychicznego (1).
Omawiany preparat zawiera składniki regulujące procesy zapalne w organiźmie.
Nadmierny stan zapalny jest bardzo częsty u ludzi z zaburzeniami snu.
Problem zdrowotny wynikający z nieprawidłowego snu często prowadzi do wzrostu zapalenia i poziomu białka C-reaktywnego we krwi (ang. CRP = C-Reactive Protein). Przy pomocy tego białka można monitorować (obserwować) rozwój zapalenia.
Z kolei większe nasilenie procesów zapalnych (na przykład pogorszenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatycznej choroby stawów) powoduje jeszcze większe problemy ze snem. W ten sposób obserwujemy błędne koło chorobowe (ang. vicious cycle), które można próbować przerwać korektą trybu życia, dietą i przeciwzapalnym suplementem diety (jakim jest Zyflamend).
W porównaniu z podstawową i pierwszą na rynku suplementów formą Zyflamendu (obecnie Zyflamend Whole Body), Zyflamend Nighttime nie zawiera tych składników, które mogłyby mieć działanie stymulujące i utrudniające zaśnięcie. Ma natomiast w swoim składzie dodatkowe zioła, których korzystny wpływ na sen znany jest od kilkuset lub nawet ponad tysiąca lat. Są to: melisa lekarska, rumianek, chmiel zwyczajny (szyszki/kwiatostany żeńskie) i kozłek lekarski.
Wymienione cztery zioła omówimy poniżej każde z osobna. Wiadomo jednak, że najlepiej działają one wspólnie (synergistycznie - czyli nasilając wzajemnie swoje korzystne wpływy na sen i cały organizm) i jeszcze lepiej razem z typowymi roślinami przeciwzapalnymi jako Zyflamend Nighttime (razem z bazylią azjatycką, kurkumą, tarczycą bajkalską oraz imbirem lekarskim).
Z nielicznych badań klinicznych porównujących zioła o działaniu nasennym do leków recepturowych o podobnym działaniu wynika, że wpływ roślin na sen jest dużo rzadziej związany z nadmierną sennością i obniżeniem poziomu świadomości występującymi rano następnego dnia (8, 10). Chodzi o niechciany i częsty element działania recepturowych syntetycznych leków nasennych porównywalny do kaca po spożyciu alkoholu (ang. hangover effect).
Podczas stosowania ziół znacznie rzadziej obserwowano objawy z odstawienia i uzależnienie, które są bardzo typowe dla farmaceutyków (8,9,10).

Melisa lekarska (Melissa officinalis, ang. lemon balm)
Badania kliniczne przeprowadzone z udziałem tego zioła wskazują na jego działanie przeciwlękowe i nasenne, szczególnie w sytuacji używania melisy razem z kozłkiem lekarskim, rumiankiem i preparatami z szyszek chmielowych (7).
Melisie poświęciliśmy osobny rozdział, gdzie zwracamy uwagę na ewentualną rolę tej rośliny leczniczej w demencji i w chorobie Alzheimera oraz na jej działanie redukujące zły wpływ stresu na organizm.

Rumianek (Matricaria recutita)
W ziołolecznictwie używa się preparaty tej rośliny uzyskane z kwiatów.
Niemiecka komisja E zatwierdziła używanie rumianku zewnętrznie na bakteryjne infekcje skóry, rany i oparzenia, doustnie na stany zapalne przewodu pokarmowego i dolegliwości przebiegające ze spastyką (nadmierną kurczliwością mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego) oraz do inhalacji na stany zapalne dróg oddechowych (2).
W Stanach Zjednoczonych rumianek spotyka się głównie w herbatach ziołowych, często jako jeden z kilku składników. Oczekuje się od tego zioła głównie działania nasennego i uspakającego. Jest tak mimo tego, że doniesienia naukowe potwierdzające takie jego właściwości są dotychczas nieliczne i mało przekonywujące.
W badaniach sprawdzających ewentualną rolę tego zioła w w zespole lęku uogólnionego (ang. GAD - Generalized Anxiety Disorder) uzyskano wyniki sugerujące niewielkie działanie przeciwlękowe w łagodnej i umiarkowanej postaci tej dolegliwości (5).
W wyniku analizy grupy osób z przewlekłą bezsennością przyjmujących preparat rumianku uzyskano rezultaty wskazujące na niewielki korzystny wpływ tego zioła na funkcjonowanie tych osób w ciągu dnia i jeszcze bardziej nieistotny statystycznie wpływ na przebieg samego snu (6).
Co wydaje się jednak ważne, rumianek był tak samo bezpieczny w tym oficjalnym badaniu jak placebo. Potwierdza to tradycyjne ponad tysiącletnie zaufanie do tego zioła jako żródła substancji bezpiecznych dla człowieka (przy prawidłowym jego stosowaniu).

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)
Liczne badania kliniczne przeprowadzone z udziałem tego zioła wskazują, że jego preparaty mogą poprawić jakość snu bez działań ubocznych (10), które obserwuje się bardzo często podczas stosowania syntetycznych leków nasennych.
Niemiecka Komisja E zatwierdziła używanie kozłka lekarskiego w stanach pobudzenia nerwowego oraz w zaburzeniach snu wywołanych nerwowością (2).
Zioło to jest również spożywane w różnej postaci w sytuacji przeciążenia/przemęczenia umysłowego, w problemach z koncentracją, w nadpobudliwości nerwowej, w stresie, przeciwbólowo na bóle głowy, w neurastenii, w epilepsji (w padaczce), w histerii, w objawach nerwicowych ze strony serca, w stanach pobudzenia związanych z krwawieniem miesięcznym, podczas menopauzy, w neuralgiach, zasłabnięciach, w nerwowych skurczach żołądka, w kolkach, w stanach spastycznych macicy oraz w stanach lękowych (2).
W ziołolecznictwie używa się preparaty kozłka uzyskane z jego kłącza i korzenia. Spotykamy się z nimi głównie w formie kapsułek, herbat czy też popularnych kropli walerianowych znanych z bardzo specyficznego zapachu.
Zioło to jest źródłem bardzo wielu związków chemicznych, które działają w obserwowany sposób tylko razem. Nie można właściwie wyróżnić żadnej z substancji występującej w tej roślinie jako odpowiedzialną za jej możliwości terapeutyczne (3).
New Chapter podaje przybliżoną zawartość kwasu walerenowego w Zyflamendzie Nighttime. Przypisuje się tej substancji właściwości spasmolityczne (2) oraz działanie na receptory GABA i receptory serotoninowe w mózgu.
Wpływ preparatów korzenia kozłka lekarskiego na ośrodkowy układ nerwowy jest porównywany do recepturowych leków benzodiazepinowych (np.: Diazepam/Relanium, Alprazolam/Xanax). Roślina ta jest często rekomendowana w okresie odwykowym od tych leków recepturowych, ponieważ działa w podobny sposób i nie powoduje uzależnienia (9).
W badaniach na zwierzętach wykazano, że zioło kozłka zwiększa zawartość GABA w przestrzeni synaptycznej poprzez zwiększenie sekrecji tego związku i hamowanie jego wychwytu zwrotnego. Wzrost zawartości GABA jest odpowiedzialny za właściwości nasenne preparatów z korzenia kozłka lekarskiego (2).

Chmiel zwyczajny (Humulus lupus) (kwiaty żeńskie nazywane szyszkami)
W ziołolecznictwie wykorzystuje się "szyszki" chmielowe, które znane są jako ważny składnik w produkcji piwa, ponieważ są źrodłem wielu gorzkich substancji nadających temu napojowi alkoholowemu specyficzny smak. Są one źródłem wielu znanych i nieznanych substancji chemicznych, w tym olejków eterycznych i fitoestrogenów. Zawartość estrogenów roślinnych jest powodem stosowania preparatów z "szyszek" chmielowych u kobiet po klimakterium (po menopauzie) w celu złagodzenia różnych problemów zdrowotnych związanych z tym okresem życia (2,8).
Niemiecka Komisja E zatwierdziła używanie chmielu w stanach lękowych i pobudzenia, w braku stabilności emocjonalnej/nerwowej (w nerwowości) i w bezsenności (2).
Dotychczas udało się potwierdzić efekt nasenny na organizm ludzki tylko w przypadku stosowania tego zioła razem z kozłkiem lekarskim (2,8).
Podczas badań porównujących kombinację chmielu z kozłkiem lekarskim do recepturowych leków benzodiazepinowych nie obserwowano objawów z odstawienia w przypadku stosowania ziół, natomiast występowały one w przypadku związków benzodiazepinowych (8).
Chmiel z kozłkiem pięć razy rzadziej niż benzodiazepiny zaburzał poziom świadomości i zdolności poznawcze następnego dnia rano (tak zwany "hangover effect") w przypadku stosowania nasennego na noc (8).
W przypadku stosowania zalecanych dawek preparaty uzyskane z szyszek chmielowych uważane są za bardzo bezpieczne. Ryzykowne i niebezpieczne może być stosowanie tego zioła w przypadku hormonalnie wrażliwego raka piersi oraz w innych stanach chorobowych, które mogą być hormonalnie wrażliwe (np.: rak macicy, rak szyjki macicy, endometrioza i rak prostaty) (2,8,9). Jest tak z powodu obecności estrogenów roślinnych w "szyszkach" chmielowych. "Szyszki" te w rzeczywistości są kwiatostanami żeńskimi.
Preparaty chmielu są przeciwskazane u osób mających skłonność do uczuleń. Bardzo często występuje uczulenie na chmiel u kogoś, kto również jest uczulony na orzechy ziemne, kasztany i banany (8).



(1) Alternative and Complementary Therapies. June 2012, Vol. 18, No. 3: 116-121
Roundoc Rx: Insomnia: The Impact on Health and Interventions to Improve Sleep
Rountree Robert, MD

(2) Physician's Desk Reference for Herbal Medicines, 4th Edition
2007, Thomson Healthcare Inc. at Montvale, NJ

(3) Solve It with Supplements: The Best Herbal and Nutritional Supplements to Help Prevent and Heal More than 100 Common Health Problems
Robert A. Schulman, MD
Carolyn Dean, MD, ND
2007, Rodale Inc.

(4) http://www.umm.edu/altmed/articles/german-chamomile-000232.htm

(5) J Clin Psychopharmacol. 2009 Aug;29(4):378-82.
A randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral Matricaria recutita (chamomile) extract therapy for generalized anxiety disorder.
Amsterdam JD, Li Y, Soeller I, Rockwell K, Mao JJ, Shults J.
Depression Research Unit, University Science Center, 3rd Floor, 3535 Market St, Philadelphia, PA 19104-3309, USA.

(6) BMC Complement Altern Med. 2011 Sep 22;11:78.
Preliminary examination of the efficacy and safety of a standardized chamomile extract for chronic primary insomnia: a randomized placebo-controlled pilot study.
Zick SM, Wright BD, Sen A, Arnedt JT.
University of Michigan, Department of Family Medicine, 1018 Fuller Street, Ann Arbor, MI 48104-1213, USA.

(7) http://www.umm.edu/altmed/articles/lemon-balm-000261.htm

(8) Alternative and Complementary Therapies. April 2012, 18(2): 98-108.
Hops (Humulus lupulus): An Evidence-Based Systematic Review by the Natural Standard Research Collaboration
Catherine Ulbricht, Ethan Basch, Samuel Basch, Wendy Chao, Julie Conquer, Dawn Costa, Samantha Culwell, Cynthia Dacey, Jacquelyn Guilford, Paul Hammerness, Elizabeth R.B. Higdon, Richard Isaac, Margaret Lynch, Carolyn Williams Orlando, Erica Rusie, Minney Varghese, Mamta Vora, Regina C. Windsor, Jen Woods

(9) The American Pharmaceutical Association Practical Guide To Natural Medicines
Andrea Peirce, wstęp: Andrew T. Weil, MD
1999 by The Stonesong Press, Inc.

(10) Am J Med. 2006 Dec;119(12):1005-12.
Valerian for sleep: a systematic review and meta-analysis.
Bent S, Padula A, Moore D, Patterson M, Mehling W.
Osher Center for Integrative Medicine, University of California, San Francisco, CA 94121, USA.


Napisane przez dietmoderators.com na podstawie własnych doświadczeń oraz licznej literatury medycznej w języku angielskim.